Paul bought 12.8 pounds of apples at the farmer’s market. Each pound of apples cost $1.65. How much did the apples cost?


1. What is the operation you need to use to solve the problem?


2. Find the total cost of the apples.

Respuesta :

Answer: $21.12

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Paul bought 12.8 pounds of apples at the farmer’s market and that each pound of apples cost $1.65.

To calculate the total cost of the apples, we use the multiplication operation. This will be done by multiplying the pounds of apple bought by the cost of each pound. This will be:

= 12.8 × $1.65

= $21.12

Answer:

21.12

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico