addisonprovencio72 addisonprovencio72
  • 29-09-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost for 5 lb of chicken is $26.25. What is the cost of 1 lb of chicken?

Respuesta :

nadiaaaa828
nadiaaaa828 nadiaaaa828
  • 29-09-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

$26.25 divided by 5 is $5.25

Answer Link
micahhillcreati
micahhillcreati micahhillcreati
  • 29-09-2020

Answer:

$5.25 for 1 lb of chicken

Step-by-step explanation:

How did I get $5.25?? 26.25 / 5 = 5.25

1 *  5.25 = $5.25

2 * 5.25 = $10.50

3 * 5.25 = $15.75

4 * 5.25 = $21

5 * 5.25 = $26.25

Answer Link

Otras preguntas

What is 5 to the 12 power?
the length of a rectangular box is 50 and the breadth is 30 find the total area
What are some big ideas or topics in Romeo and Juliet
which statement is true of the Federalist Papers
Write the word phrase that represents the following expression 14 divid 2
Since the 1960s, the Medicare and Medicaid programs have successfully
Find the exact value of each trigonometric function: 1) cot 135 degrees 2) tan -30 degrees 3) cot (-pi) Show your work. This is from trigonometry or Algebra 2.
Multiply 54216 by 7 /12
decrease £680 by 10%
How should soil samples be stored - a: in plastic bags b: in plastic film containers c: in envelopes d: in paper bags