Answer:
Explanation:
Given that:
mass of chlorine gas = 120.0 g
the molar mass of Cl₂ = 70.9 g/mol
The number of moles of chlorine gas = mass/molar mass
The number of moles of chlorine gas = 120.0 g / 70.9 g/mol
The number of moles of chlorine gas = 1.69 mol
Pressure = [tex]5.70 \times 10^5 \ Pa[/tex]
Temperature = 19.0°C = (273 + 76) K = 349 K
Universal Gas constant R = 8.314 J/mol/K
Using Ideal gas equation:
PV = nRT
V = nRT/P
V = (1.69 × 8.314 × 349)/ [tex]5.70 \times 10^5[/tex]
V = 4903.68034/ [tex]5.70 \times 10^5[/tex]
V = 0.008603 m³
Thus, the volume V of the tank = 0.008603 m³
For diatomic gas, the internal energy can be calculated by using the formula:
internal energy [tex]E_{int}[/tex] = [tex]\dfrac{5}{2} \times nRT[/tex]
internal energy [tex]E_{int}[/tex] = [tex]\dfrac{5}{2} \times 1.69 \times 8.314 \times 349[/tex]
internal energy [tex]E_{int}[/tex] = 12259.2 J
If there is a temperature and pressure drop;
the new temperature = 31.0°C = (273 + 31) K = 304 K
the new pressure = [tex]3.80 \times 10^5 \ Pa[/tex]
We need to understand that the aftermath of the reduction in chlorine gas resulted in a decrease in temperature and pressure. Since nothing is affecting the volume of the chlorine gas, then there is no work done.
Thus, work done will be zero because there is no change in the volume or an isochoric process.