Answer:
$6,100
Explanation:
The computation of the net income is shown below:
= Service revenue in trial balance + ( unearned revenue × given percentage) - (rent expense in trial balance) + ( Prepaid rent × 2 months ÷ 12 months) - (wages expense in trial balance + adjusted trial balance)
= $5,000 + ($4,000 × 80%) - ($800 + $3,600 × 2 months ÷ 12 months - ($600 + $100)
= $5,000 + $3,200 - $1,400 - $700
= $6,100