Answer:
1. 2600 units
2. $72,800
3. 2,675 units
4. $74,900
Explanation:
Provided,
Sales price per unit = $28
Variable cost per unit = $20
Thus, Contribution per unit = Sales price - variable cost = $28 - $20 = $8
Contribution as percentage = [tex]\frac{8}{28} \times 100 = 28.57[/tex]
Fixed Cost = $20,800
1. Break even point in unit sales = [tex]\frac{Fixed\ Cost}{Contribution\ per\ unit}[/tex] = [tex]\frac{20,800}{8} = 2,600\ units[/tex]
2. Break even point in dollars = Break even point in units [tex]\times[/tex] sales price per unit
= 2,600 [tex]\times[/tex] $28 = $72,800
Or straight break even point in dollars = [tex]\frac{Fixed\ cost}{Contribution\ percentage} = \frac{20,800}{0.2857} = 72,800\ dollars[/tex]
3. In case fixed cost increase by $600
New fixed cost = $20,800 + $600 = $21,400
Thus, break even point in units shall be = [tex]\frac{21,400}{8} = 2,675\ units[/tex]
4. Break even point in sales = [tex]\frac{21,400}{0.2857} = 74,900\ dollars[/tex]