When the price of a bar of chocolate is $1.00, the quantity demanded is 100,000 bars. When the price rises to $1.50, the quantity demanded falls to 60,000 bars. Calculate the price elasticity of demand using the mid-point method. Instructions: Round your answers to two decimal places. If you are entering any negative numbers be sure to include a negative sign (-) in front of those numbers. a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is: -1.25 . b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is: -1.25 .

Respuesta :

Answer:

a. -1.25

b. -1.25

Explanation:

Price elasticity is used to measure the change in demand as a result of a change in price.

Formula is;

= % change in Quantity/ % change in Price

a. Suppose the price increases from $1.00 to $1.50. The price elasticity of demand is:

% change in Quantity using the midpoint formula;

[tex]=\frac{Q2 - Q1}{\frac{Q1 + Q2}{2} } \\\\= \frac{60,000 - 100,000}{\frac{100,000 + 60,000}{2}} \\\\= -0.5[/tex]

% Change in Price using midpoint formula

[tex]=\frac{P2 - P1}{\frac{P1 + P2}{2} } \\\\= \frac{1.5 - 1.00}{\frac{1.00 + 1.50}{2} } \\\\= 0.4[/tex]

= -0.5/0.4

= -1.25

b. Suppose the price decreases from $1.50 to $1.00. The price elasticity of demand is:

% change in Quantity using the midpoint formula;

[tex]=\frac{Q2 - Q1}{\frac{Q1 + Q2}{2} } \\\\= \frac{100,000 - 60,000}{\frac{100,000 + 60,000}{2}} \\\\= 0.5[/tex]

% Change in Price using midpoint formula

[tex]=\frac{P2 - P1}{\frac{P1 + P2}{2} } \\\\= \frac{1.00 - 1.50}{\frac{1.00 + 1.50}{2} } \\\\= -0.4[/tex]

= 0.5/-0.4

= -1.25

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico