Answer:
players start with scissors with long term probability that is different from 1/3.
Step-by-step explanation:
Total number of people played rock-paper-scissor= 119
66 players started with rock= 55.5%
39 people started with paper = 32.8%
14 players started with scissor = 11.8 %
Sample proportion =x= 11.8% = 0.118
Population mean = µ= 1/3 = 0.333
Sample size = n=119
We know that test statistic formula is :
Z = x-µ / √(∂/n)
By using the test statistics formula
And putting all values, we get
Z = (0.118 – 0.33)/ √(0.33(1-0.33)/119)
= (0.212) / √(0.33(0.67)/119)
= (0.212) / √(0.2211/119)
= (0.212) / √0.00186
= (0.212) / 0.0431
z= 4.91
players start with scissors with long term probability that is different from 1/3.