Respuesta :

Determine the mass of each of the following amounts. a. 1.366 mol of
NH3
, b. 0.120 mol of glucose,
C6H12O6
, c. 6.94 mol barium chloride,
BaCl2
, d. 0.005 mol of propane,
C3H8

The mass in grams of 1.366 mole of ammonia, NH₃ is 23.222 grams

Description of mole

The mole of a substance is related to it's mass and molar mass according to the following equation

Mole = mass / molar mass

With the above formula, we can obtain the mass of NH₃

How to determine the mass of NH₃

  • Mole of NH₃ = 1.366 mole
  • Molar mass of NH₃ = 14 + (3×1) = 17 g/mol
  • Mass of NH₃ =?

Mass = mole × molar mass

Mass of NH₃ = 1.366 × 17

Mass of NH₃ = 23.222 g

Learn more about mole:

https://brainly.com/question/13314627

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico