Respuesta :

fichoh

Answer:

0.160

Step-by-step explanation:

Given that:

Percentage population with blood group o = 45%

probability that exactly 6 people in a group of 10 random people have type o blood

Using binomial probability distribution formula :

n = 10, r = 6 ;

Probability of success (p) (population with blood group o = 45% = 0.45

Probability of failure (1 - p) population without blood group o = (1 - 0.45) = 0.55

nCr * p^r * (1 - p)^(n-r)

10C6 * 0.45^6 * 0.55^4

210 * 0.00830 * 0.0915

= 0.1594845

= 0.160

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico