An airplane accelerates from 20 m/s to 50 m/s in 3 s what was the acceleration?

a. 0 m/s2
b. 10 m/s2
c. 5 m/s2
d. 11 m/s2

Respuesta :

Answer:

b. 10 m/s^2

Explanation:

a=v-u

t

a=*50-20)/3

=30/3

=10 m/s^2

B is the answer because formula for acceleration is

Explanation:

=V-u/T

and according to question v =50m/s and u=20m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS