HELP PlZ HURRY !!!!!!

Answer:
[tex]\boxed {\tt d\approx 2.7 \ g/cm^3}[/tex]
Explanation:
Density can be found by dividing the mass by the volume.
[tex]d=\frac{m}{v}[/tex]
The mass of the marble slab is 4.24 kilograms.
The density is 1564 cubic centimeters.
Since we want to find the density, in g/cm^3, we must convert kilograms to grams. There are 1000 grams in 1 kilogram, so multiply 4.24 by 1000.
Therefore,
[tex]m= 4240 \ g \\v= 1564 \ cm^3[/tex]
Substitute the values into the formula.
[tex]d=\frac{4240 \ g}{1564 \ cm^3}[/tex]
Divide.
[tex]d= 2.71099744 \ g/cm^3[/tex]
Round to the nearest tenth. The 1 in the hundredth place tells us to leave the tenth place as is.
[tex]d \approx 2.7 \ g/cm^3[/tex]
The density is about 2.7 grams per cubic centimeter.