Answer:
40.88 kPa.
Explanation:
Given that,
Volume, V₁= 4.2 L
Pressure, P₁ = 110 kPa
We need to find the pressure of the gas when the volume is changed to 11.3L at constant temperature.
According to Boyle's law, at constant temperature, volume is inversely proportional to the pressure. Mathematically,
[tex]P_1V_1=P_2V_2\\\\P_2=\dfrac{P_1V_1}{V_2}\\\\P_2=\dfrac{4.2\ L\times 110\ kPa}{11.3\ L}\\\\P_2=40.88\ kPa[/tex]
So, the new pressure is 40.88 kPa.