Lithium has an atomic mass of 6.941 amu. Lithium has two common isotopes. The one isotope has a mass of 6.015 amu and a relative abundance of 7.49%.
What is the abundance of the other isotope?
What is the mass of the other isotope?

Respuesta :

Neetoo

Answer:

The atomic mass of second isotope is 7.016

Explanation:

Given data:

Average Atomic mass of lithium = 6.941 amu

Atomic mass of first isotope = 6.015 amu

Relative abundance of first isotope = 7.49%

Abundance of second isotope = ?

Atomic mass of other isotope = ?

Solution:

Total abundance = 100%

100 - 7.49 = 92.51%

percentage abundance of second isotope = 92.51%

Now we will calculate the mass if second isotope.

Average atomic mass of lithium = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass)  / 100

6.941 = (6.015×7.49)+(x×92.51) /100

6.941 =  45.05235 + (x92.51) / 100

6.941×100 = 45.05235 + (x92.51)

694.1 - 45.05235   = (x92.51)

649.04765 = x 92.51

x = 485.583 /92.51

x = 7.016

The atomic mass of second isotope is 7.016

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico