50 Points to the person who helps me and Brainliest

Answer:
[tex]h\approx9.54\text{ cm}[/tex]
Step-by-step explanation:
First, we know that the slant height is 10 cm and the diameter is 6 cm.
Since our diameter is 6 cm, our radius is just half of that. Namely:
[tex]r=\frac{1}{2}(6)=3[/tex]
To find the vertical height, we can use some geometry.
If we look closely, we can see that the vertical height, slant height, and the radius form a right triangle.
So, to find the vertical height, we can use the Pythagorean Theorem:
[tex]a^2+b^2=c^2[/tex]
In this case, c, our hypotenuse, is our slant height.
So, let's substitute 3 for a, h for b, and 10 for c. This yields:
[tex]3^2+h^2=10^2[/tex]
Square:
[tex]9+h^2=100[/tex]
Subtract 9 from both sides:
[tex]h^2=91[/tex]
Take the square root of both sides:
[tex]h=\sqrt{91}[/tex]
Approximate. Use a calculator. So:
[tex]h\approx9.54\text{ cm}[/tex]
And we're done!
Edit: Added Unit
9.69 or 9.70
Equation: π•r^2•h/3
Diameter (d): 6
Radius (r): 6/2 (d/2)
r: 3
π•3^2•h/3
Now, we use the Pythagorean Theorem to solve for h:
Equation: a^2+b^2=c^2
Hypotenuse (c): 10
Radius (r): 3
a^2+3^2=10^2
a^2+9=100
a^2+9-9=100-9
a^2=91
√a^2=√91
a≈9.5393...
Height: 9.54
π•3^2•9.54/3≈89.91