688y61
contestada

A car is accelerated from 40 m/s to 48 m/s in 6.5 seconds. What is the magnitude of the car’s
average acceleration during this period?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

AVerage acceleration is the cjange in velocity with time

a = v-u/t

v is the final velocity = 48m/s

u is the initial velocity = 40m/s

t is the time = 6.5s

a = 48-40/6.5

a = 8/6.5

a = 1.23m/s²

Hence the magnitude of the car’s  average acceleration during this period is 1.23m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico