Answer:
The water level drops each hour by 0.1472 inches/hour.
Step-by-step explanation:
We are given that Between 9 AM and 6:10 AM the water level in a swimming pool decreased by 5/12 inches assuming that the water level decreased at a constant rate.
Firstly, we will find the number of hours between 6:10 AM and 9 AM, that is;
Number of hours = From 6:10 AM and 9 AM, there are 2 hours and 50 minutes
So, Number of hours = [tex]2 + \frac{50}{60}[/tex] = 2.833 hours
Also, the water level in a swimming pool decreased by = [tex]\frac{5}{12}[/tex] = 0.417 inches
Now, to find how much did the water level drop each hour, we will divide the amount of water level in a swimming pool decreased by the time interval given, that is;
= [tex]\frac{0.417}{2.833}[/tex]
= 0.1472 inches/hour.
This means that the water level drops each hour by 0.1472 inches/hour.