contestada


At a garage sale books cost $1.50 each and musical
tapes cost $2.00. John buys 4 books and 5 tapes.
How much does he spend?

Respuesta :

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

4 books would cost $6 and 5 tapes would be $10. Add them to get 16.

Answer:

$16.00

Step-by-step explanation:

$1.50x4=$6.00

$2.00x5=$10.00

$10.00+$6.00=$16.00

Could I please have BRAINLIEST.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico