kamilytotola200749 kamilytotola200749
  • 28-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 9-kilogram bag of rice costs $18.00. What is the unit price?

Respuesta :

fishwithpaypal
fishwithpaypal fishwithpaypal
  • 28-09-2020

Answer:

The unit price is $2.

Step-by-step explanation:

18 ÷ 9  = 2.

Answer Link

Otras preguntas

The oldest type of city government in America is the _______ form
What is the difference between longitude waves and transversal waves in frequency and length
a swirling center of low air pressure is called an
How does the law of definite proportions apply to hydrates?
what landform has high elevation and high relief
how do you write 74171.7 in scientific notation
How do u solve 2x-1=x+11
how do you solve the equation 8-5w= -37
T/40 = 25.00 What is T
If an Alaskan mountain is over 20,300 ft high , then it is the highest in Alaska . Draw conclusion from the following statement .