1) A uniform wooden beam, with mass of 120 and length L = 4 m, is supported as illustrated in the figure. If the static friction coefficients at points A and B ua= 0.3 and ub=0.1 determine the value of the angle so that the system is in equilibrium if (a) =70 and (b)=90


2) In the situation illustrated below, the blocks of mass Ma=1.0 kg and Mb=2.5 kg are connected by a rope and pulley (of negligible mass and friction) and are on inclined planes with =30 and =50 If the coefficients of kinetic friction between the blocks and the surfaces are ua=0.30 and ub=0.15 determine (a) the tension on the rope and (b) the acceleration of the blocks


3) In the figure below, a ball is thrown from point A on top of an inclined plane of = 57°, with an initial velocity V0 and an angle . The ball takes 1.25 seconds to reach the maximum height of its trajectory (point B) and at this moment it is at a horizontal distance D = 3.7 m from the launch point. For this situation, calculate (a) the launch angle; (b) the initial velocity V0; (c) the total flight time between points A and C; (d) the velocity of the ball at the instant it reaches point C; and (e) the distance D between the launch point and the impact point. Tip: use the relationship
sen(a)/cos(a)=tg(a)



4) In the figure below, a car leaves from rest at = 0 with an acceleration given by at = (0.7t) m/s towards a radius curve R = 90 m. Considering that it is initially at a distance d = 140 from the curve, calculate the module of your total acceleration in (a) t = 10.5 s and (b) t = 12.2 s. If the car started from rest with an At = 3 m/s acceleration, (c) what would be the module of its total acceleration after having
displaced of 187 m?

1 A uniform wooden beam with mass of 120 and length L 4 m is supported as illustrated in the figure If the static friction coefficients at points A and B ua 03 class=

Respuesta :

Answer:

1(a) 55.0°

1(b) 58.3°

2(a) 10.2 N

2(b) 2.61 m/s²

3(a) 76.7°

3(b) 12.8 m/s

3(c) 3.41 s

3(d) 21.8 m/s

3(e) 18.5 m

4(a) 7.35 m/s²

4(b) 31.3 m/s²

4(c) 12.8 m/s²

Explanation:

1) Draw a free body diagram on the beam.  There are five forces:

Weight force mg pulling down at the center of the beam,

Normal force Na pushing up at point A,

Friction force Na μa pushing left at point A,

Normal force Nb pushing perpendicular to the incline at point B,

Friction force Nb μb pushing up the incline at point B.

There are 3 unknown variables: Na, Nb, and θ.  So we're going to need 3 equations.

Sum of forces in the x direction:

∑F = ma

-Na μa + Nb sin φ − Nb μb cos φ = 0

Nb (sin φ − μb cos φ) = Na μa

Nb / Na = μa / (sin φ − μb cos φ)

Sum of forces in the y direction:

∑F = ma

Na + Nb cos φ + Nb μb sin φ − mg = 0

Na = mg − Nb (cos φ + μb sin φ)

Sum of torques about point B:

∑τ = Iα

-mg (L/2) cos θ + Na L cos θ − Na μa L sin θ = 0

mg (L/2) cos θ = Na L cos θ − Na μa L sin θ

mg cos θ = 2 Na cos θ − 2 Na μa sin θ

mg = 2 Na − 2 Na μa tan θ

Substitute:

Na = 2 Na − 2 Na μa tan θ − Nb (cos φ + μb sin φ)

0 = Na − 2 Na μa tan θ − Nb (cos φ + μb sin φ)

Na (1 − 2 μa tan θ) = Nb (cos φ + μb sin φ)

1 − 2 μa tan θ = (Nb / Na) (cos φ + μb sin φ)

2 μa tan θ = 1 − (Nb / Na) (cos φ + μb sin φ)

Substitute again:

2 μa tan θ = 1 − [μa / (sin φ − μb cos φ)] (cos φ + μb sin φ)

tan θ = 1/(2 μa) − (cos φ + μb sin φ) / (2 sin φ − 2 μb cos φ)

a) If φ = 70°, then θ = 55.0°.

b) If φ = 90°, then θ = 58.3°.

2) Draw a free body diagram of each mass.  For each mass, there are four forces.  For mass A:

Weight force Ma g pulling down,

Normal force Na pushing perpendicular to the incline,

Friction force Na μa pushing parallel down the incline,

Tension force T pulling parallel up the incline.

For mass B:

Weight force Mb g pulling down,

Normal force Nb pushing perpendicular to the incline,

Friction force Nb μb pushing parallel up the incline,

Tension force T pulling up the incline.

There are four unknown variables: Na, Nb, T, and a.  So we'll need four equations.

Sum of forces on A in the perpendicular direction:

∑F = ma

Na − Ma g cos θ = 0

Na = Ma g cos θ

Sum of forces on A up the incline:

∑F = ma

T − Na μa − Ma g sin θ = Ma a

T − Ma g cos θ μa − Ma g sin θ = Ma a

Sum of forces on B in the perpendicular direction:

∑F = ma

Nb − Mb g cos φ = 0

Nb = Mb g cos φ

Sum of forces on B down the incline:

∑F = ma

-T − Nb μb + Mb g sin φ = Mb a

-T − Mb g cos φ μb + Mb g sin φ = Mb a

Add together to eliminate T:

-Ma g cos θ μa − Ma g sin θ − Mb g cos φ μb + Mb g sin φ = Ma a + Mb a

g (-Ma (cos θ μa + sin θ) − Mb (cos φ μb − sin φ)) = (Ma + Mb) a

a = -g (Ma (cos θ μa + sin θ) + Mb (cos φ μb − sin φ)) / (Ma + Mb)

a = 2.61 m/s²

Plug into either equation to find T.

T = 10.2 N

3i) Given:

Δx = 3.7 m

vᵧ = 0 m/s

aₓ = 0 m/s²

aᵧ = -10 m/s²

t = 1.25 s

Find: v₀ₓ, v₀ᵧ

Δx = v₀ₓ t + ½ aₓ t²

3.7 m = v₀ₓ (1.25 s) + ½ (0 m/s²) (1.25 s)²

v₀ₓ = 2.96 m/s

vᵧ = aᵧt + v₀ᵧ

0 m/s = (-10 m/s²) (1.25 s) + v₀ᵧ

v₀ᵧ = 12.5 m/s

a) tan θ = v₀ᵧ / v₀ₓ

θ = 76.7°

b) v₀² = v₀ₓ² + v₀ᵧ²

v₀ = 12.8 m/s

3ii) Given:

Δx = D cos 57°

Δy = -D sin 57°

v₀ₓ = 2.96 m/s

v₀ᵧ = 12.5 m/s

aₓ = 0 m/s²

aᵧ = -10 m/s²

c) Find t

Δx = v₀ₓ t + ½ aₓ t²

D cos 57° = (2.96 m/s) t + ½ (0 m/s²) t²

D cos 57° = 2.96t

Δy = v₀ᵧ t + ½ aᵧ t²

-D sin 57° = (12.5 m/s) t + ½ (-10 m/s²) t²

-D sin 57° = 12.5t − 5t²

Divide:

-tan 57° = (12.5t − 5t²) / 2.96t

-4.558t = 12.5t − 5t²

0 = 17.058t  − 5t²

t = 3.41 s

d) Find v

vₓ = aₓt + v₀ₓ

vₓ = (0 m/s²) (3.41 s) + 2.96 m/s

vₓ = 2.96 m/s

vᵧ = aᵧt + v₀ᵧ

vᵧ = (-10 m/s²) (3.41 s) + 12.5 m/s

vᵧ = -21.6 m/s

v² = vₓ² + vᵧ²

v = 21.8 m/s

e) Find D.

D cos 57° = 2.96t

D = 18.5 m

4) Given:

R = 90 m

d = 140 m

v₀ = 0 m/s

at = 0.7t m/s²

The distance to the opposite side of the curve is:

140 m + (90 m) (π/2) = 281 m

a) Find Δx and v if t = 10.5 s.

at = 0.7t

Integrate:

vt = 0.35t² + v₀

vt = 0.35 (10.5)²

vt = 38.6 m/s

Integrate again:

Δx = 0.1167 t³ + v₀ t + x₀

Δx = 0.1167 (10.5)³

Δx = 135 m

The car has not yet reached the curve, so the acceleration is purely tangential.

at = 0.7 (10.5)

at = 7.35 m/s²

b) Find Δx and v if t = 12.2 s.

at = 0.7t

Integrate:

vt = 0.35t² + v₀

vt = 0.35 (12.2)²

vt = 52.1 m/s

Integrate again:

Δx = 0.1167 t³ + v₀ t + x₀

Δx = 0.1167 (12.2)³

Δx = 212 m

The car is in the curve, so it has both tangential and centripetal accelerations.

at = 0.7 (12.2)

at = 8.54 m/s²

ac = v² / r

ac = (52.1 m/s)² / (90 m)

ac = 30.2 m/s²

a² = at² + ac²

a = 31.3 m/s²

c) Given:

Δx = 187 m

v₀ = 0 m/s

at = 3 m/s²

Find: v

v² = v₀² + 2aΔx

v² = (0 m/s)² + 2 (3 m/s²) (187 m)

v = 33.5 m/s

ac = v² / r

ac = (33.5 m/s)² / 90 m

ac = 12.5 m/s²

a² = at² + ac²

a = 12.8 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS