Calculate the mass (in kg) of 54.3 m³ of granite. The density of granite is 2700 kg/m³. Give your answer to 2 decimal places.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

we know that density =m/v

for mass the equation become

m=d*v

m=2700*54.3

m=146610

m=14.6*10^4

ACCESS MORE
EDU ACCESS