jerryfifejr jerryfifejr
  • 28-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 2.5kg of washing powder
costs $4 find the cost of 1kg

Respuesta :

Icebrain
Icebrain Icebrain
  • 28-09-2020
Answer: $ 1.60

1.Set up the proportion, 2.5/4 = 1/x.
2. Cross multiply. 2.5x = 4
3. Divide both sides by 2.5. x = 1.6
Answer Link

Otras preguntas

Igneous intrusions injected between horizontal layers are: A.batholiths B.dykes C.sills D.cones
Martin company incurred the following costs for 70,000 units: variable costs $420,000 fixed costs 392,000 martin has received a special order from a foreign com
there are 36 people waiting in line for a hay ride. only 6 people can ride on each wagon. If each wagon is full how many are needed for all 36 people?
What are three differences between contrast communist and capitalist economies
which function has real zeros at x = -10 and x = -6
help me please my homework is due tomorrow
Life in italy/how to introduce yourself in italian
Dave buys a baseball for $15 plus a 8% tax. Mel buys a football for $20 plus an 8% tax. Enter the difference, in dollars, of the amounts Dave and Mel pay inclu
Solve for x. 6(x – 1) = 9(x + 2)
Which of the following is not a result of globalization? A. the worldwide spread of Internet search engines B. the worldwide sharing of new flu vaccines C. the
ACCESS MORE