P= 9000, r= 2.0%, t= 15 months. Find the simple interest owed for the use of the money. Assume there are 360 days in a year

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

S.I= PTR/100

=9000*(15/12)*2/100

=90*5/2

=450/2

=225

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico