Answer:
The value is [tex]s = 222.01 \ m[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The initial velocity is [tex]u = 14.9 \ m/s[/tex]
The deceleration is [tex]a = - 0.5[/tex]
Generally from kinematic equations we have that
[tex]v^2 = u^2 + 2as[/tex]
Here v is 0 m/s because the velocity of the ball when at rest is zero so
[tex]0^2 = 14.9^2 + 2 (-0.5)s[/tex]
=> [tex]s = \frac{222.01}{1}[/tex]
=> [tex]s = 222.01 \ m[/tex]