the house is built on a rectangular plot of land, 21 m by 17 m, both correct to the nearest meter .calculate the upper bound for the area of the plot

Respuesta :

Answer:

We have l=21m and, b=17m

Now,

Area of rectangle = length × breadth =21×17 =357m  2.

Hence, this is the answer.

Step-by-step explanation:

;p

Answer:

21.5 x 17.5( upper bounds of length)

376.25m sq

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico