If 110. grams of potassium carbonate (K2CO3) is dissolved into 300. mL of solution, what is the molarity of the solution?

Respuesta :

Answer:

2.65 M

Explanation:

Convert grams of K₂CO₃ to moles.  The molar mass is 138.205 g/mol.

(110 g)/(138.205 g/mol) = 0.796 mol

Convert milliliters of solution to liters.

300 mL = 0.300 L

Divide moles of K₂CO₃ by liters of solution.

0.796 mol/0.300 L = 2.65 mol/L = 0.265 M

Answer:

2.7 M

Explanation:

M=moles of solute/volume of solution (L)

First, you need to calculate the number of moles using the given mass and the molar mass.

110 g138.205 g/mol=0.80 mol

Then, you can solve for molarity using the molarity equation.

M=0.80 mol0.300 L=2.7 M

Remember, you need to convert mL to L before you can calculate molarity.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico