When Amaya bought her car, she financed it and was given a simple
interest rate of 5.5%. If her car cost her $10,000 and she paid it out over
three years, how much interest did she pay? *

Plz help

Respuesta :

Answer:

Interest paid $1,650.

Step-by-step explanation:

I=PRT

P= $10,000

R=5.5%= 0.055

T= 3 years

I= (10000)(0.055)(3) = Interest is $1650

ACCESS MORE
EDU ACCESS