Respuesta :
Answer:
$1.60
Step-by-step explanation:
12.73÷8 = 1.59125
(1.59 rounded is 1.60)
Answer:
$1.59 per lb
Step-by-step explanation:
What is a "unit price" depends on the unit of interest. Unit price tags on the shelf in a store are supposed to aid a shopper in determining the best value. In the situation described here. possible unit prices are ...
cost per bag
cost per pound
__
Obviously, the cost per bag is ...
($12.73)/(1 bag) = $12.73 per bag
The cost per pound will be ...
($12.73)/(8 lb) = $1.59125 /lb ≈ $1.59 per lb