Respuesta :

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

12.73÷8 = 1.59125

(1.59 rounded is 1.60)

Answer:

  $1.59 per lb

Step-by-step explanation:

What is a "unit price" depends on the unit of interest. Unit price tags on the shelf in a store are supposed to aid a shopper in determining the best value. In the situation described here. possible unit prices are ...

  cost per bag

  cost per pound

__

Obviously, the cost per bag is ...

  ($12.73)/(1 bag) = $12.73 per bag

The cost per pound will be ...

  ($12.73)/(8 lb) = $1.59125 /lb ≈ $1.59 per lb

ACCESS MORE