Calculate the distance the gecko covers when sprinting from rest to 2 m/s in a time of 1.5 s.

I got the answer D = 1.49 m, but i think I may have done something wrong or misinterpreted it.

Thank you!

Respuesta :

Answer:

1.5 m

Explanation:

a = v/t

a = 2/1,5 = 4/3

x = 1/2 a t² + vt + x

x = 1/2 × 4/3 × 9/4 = 3/2 =1.5 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico