susanpinyin
susanpinyin susanpinyin
  • 18-09-2020
  • Mathematics
contestada

Montrell went to the store to purchase a bag of flamin' hot Cheetos. One bag of chips was $3.39 for 9 oz. What is the unit rate?

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 18-09-2020

Answer:

$0.37  per oz

Step-by-step explanation:

Unit rate

9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost:

  • $3.39/9 = $0.37  per oz of chips
Answer Link
madisonfields71
madisonfields71 madisonfields71
  • 18-09-2020

Answer:

$0.37  per oz

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What's bigger 9/10 or 4/5
What is the definition of the Pythagorean Theorem?
12% of 72 is what number ?
12 is 90% of what number ?
How much work is done by a crane that lowers 1000N of material a distance of 150
during the flight of the ball, what is the direction of its Acceleration due to gravity
Write the fractions in order from least to greatest use benchmarks and a number line:1/5,2/3,5/8
The sum of ten numbers is 2783.If one of the ten numbers is changed from 397 to 502,what is the new sum?
How do you find the product of -9over5 times 5over 3? please help.
A car is traveling at a speed of 100 kilometers per hour. What is the approximate speed in meters per second?