diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

during Mississippian period many Native American groups that a large field where they primarily grew A. Rice B.maize C.cotton D.soybeans
what is the square root of negative 17/16
Select all the items that describe kinds of externalities Secondhand smoke Air pollution from trucks Unclean water from fertilizers Spillovers from medical r
What mass of solid that has a molar mass 89.0 g/mol should be added to 100.0 g of benzene to raise the boiling point of benzene by 2.42°C? (The boiling point el
Whats the gcf of 8and 24
Why does your upper body keep moving when you stop running
Did anyone read the book walk in their shoes
write the point-slope from of the line that passes through the points (-2,1) and (0,1) identify (x1,y1) as (-2,1) use the box provided
add a nonrestrictive element using commas.
For a plant and animal to be truly interdependent, which of the following must happen? A. Neither the plant nor the animal gets any benefits from the other.