keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Sally co. received payment in june for services to be performed in july for $500, what journal entry should she record at the end of july? a. cash $500 unearn
what is the form of (0,-1) and (1,-5)
How did world war 1 go from a war between two nations to a world war?
A clothing warehouse houses about 14000 garments at the beginning of each year. Throughout the year, a small percentage of the garments become lost or damaged,
Hodgkiss corporation is evaluating an extra dividend versus a share repurchase. in either case, $27,000 would be spent. current earnings are $2.70 per share, an
The equation of the line passing through the points (3, 16) and (5, 10) can be expressed as y = mx + b. Give the value of b
1) if the castles air conditioner cools the castle when the outside temperature is above 25(degree)C, which inequality or equation correctly represents this sit
Geometry math question no Guessing Please and show work
Fill in the blank with the correct form of preterite or imperfect of the verb in parentheses. Tú siempre ___________muy bien en el teatro. (cantar)
Geometry math question