keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Independent or not independent A coin is flipped twice
Find the measure of z
Jared has a bag that contains 8 blue marbles, 6 red marbles, and 10 green marbles. He selects a marble, replaces it in the bag, and then selects another marble.
Please please!!!! HELP
Adams spent 3.42 on orange juice. Orange juice costs 0.12 per ounce. how many ounces of orange juice did adam buy?
Who is known as the father of humanism and paved the way for the renaissance A Gutenberg B da Vinci C Petrarch D Giotto
Who can help me with this hard work that I’m having difficulty please help ASAP
If 0.523 mol of argon occupies a volume of 723 mL at a particular temperature and pressure, what volume would 0.735 mol of argon occupy under the same condition
a metalworker has a metal alloy that is 15​% copper and another alloy that is 60​% copper. how many kilograms of each alloy should the metalworker combine to cr
What is the water cycle apply to in life? A. Useless B. Need it to live C. We would die without D. Need it for all living organisms