Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

Which equation is a related equation for this equation? 23/a=8 a. a+8=23 b. a=23/8 c. a=23*8 d. a=8/23
how does DNA lead scientists to better classify organisms
Roland's Boat Tours sells deluxe and economy seats for each tour it conducts. In order to complete a tour, at least 14 economy seats must be sold and at least 5
what is 2 6/11 as a decimal
What are two other ways to write 9(46)?
Which philosopher is credited with introducing the concepts of reason and logic?
maddie has 2 times as many stickers on her notebook as meg.together they have 15 stickers how many stickers are on maddies notebook
what is one reason why Nigerians remain poor despite their country's large oil deposits
Does anyone know how to do thiss
What is 7/10 in decimal form