A solution of 100.0 mL of 0.200 M KOH is mixed with a solution of 200.0 mL of 0.150 M NiSO4. (a) Write the balanced chemical equation for the reaction that occurs. (b) What precipitate forms? (c) What is the limiting reactant? (d) How many grams of this precipitate form? (e) What is the concentration of each ion that remains in solution?

Respuesta :

Answer:

a) 2KOH + NiSO₄ → K₂SO₄ + Ni(OH)₂

b) Ni(OH)₂

c) KOH

d) 0.927 g

e) K⁺=0.067 M, SO₄²⁻=0.1 M, Ni²⁺=0.067 M

Explanation:

a) The equation is:

2KOH + NiSO₄ → K₂SO₄ + Ni(OH)₂   (1)        

b) The precipitate formed is Ni(OH)₂  

 

c) The limiting reactant is:

[tex] n_{KOH} = V*M = 100.0 \cdot 10^{-3} L*0.200 mol/L = 0.020 moles [/tex]

[tex] n_{NiSO_{4}} = V*M = 200.0 \cdot 10^{-3} L*0.150 mol/L = 0.030 moles [/tex]

From equation (1) we have that 2 moles of KOH react with 1 mol of NiSO₄, so the number of moles of KOH is:

[tex] n = \frac{2}{1}*0.030 moles = 0.060 moles [/tex]                  

Hence, the limiting reactant is KOH.  

d) The mass of the precipitate formed is:

[tex] n_{Ni(OH)_{2}} = \frac{1}{2}*n_{KOH} = \frac{1}{2}*0.020 moles = 0.010 moles [/tex]

[tex] m = n*M = 0.010 moles*92.72 g/mol = 0.927 g [/tex]  

e) The concentration of the SO₄²⁻, K⁺, and Ni²⁺ ions are:

[tex]C_{K^{+}} = \frac{2*\frac{1}{2}*n_{KOH}}{V} = \frac{0.020 moles}{0.300 L} = 0.067 M[/tex]  

[tex]C_{SO_{4}^{2-}} = \frac{\frac{1}{2}*n_{KOH + (0.03 - 0.01)}}{V} = \frac{0.030 moles}{0.300 L} = 0.1 M[/tex]

[tex]C_{Ni^{2+}} = \frac{0.020 moles}{0.300 L} = 0.067 M[/tex]

I hope it helps you!                                                                        

The mass of precipitate formed is 0.93 g .

The equation of the reaction is;

NiSO4(aq) + 2KOH(aq) ---->K2SO4(aq) + Ni(OH)2(s)

The precipitate that forms is Ni(OH)2(s).

To obtain the limiting reactant;

Number of moles of NiSO4 = 200/1000 × 0.150 M = 0.03 moles

Number of moles of KOH = 100/1000 × 0.200 M = 0.02 moles

Since 1 mole of NiSO4 reacts with 2 moles of KOH

x moles of NiSO4 reacts with 0.02 moles of KOH

x =  1 mole  ×  0.02 moles/2 moles  = 0.01 moles of NiSO4

Hence, KOH is the limiting reactant.

Now;

Since 2 mole of KOH yields 1 mole of Ni(OH)2

0.02 moles of KOH yields 0.02 moles ×  1 mole/ 2 mole  = 0.01 moles of  Ni(OH)2

Mass of  Ni(OH)2 produced =  0.01 moles of  Ni(OH)2 × 93 g/mol = 0.93 g

Learn more: https://brainly.com/question/9743981

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico