Respuesta :

Answer:

L=7.0125*10^-5

Explanation:

LET  

 Length of polyethene chain= L

Molecular weight OF polyethene= MW

Molecular weight of monomer =mw

Monomer length= l

L=(MW/mw) *l

              L= (28.05g/mol10^6gmol-1) * 2.5

             L=70.125*10^-6

            L=7.0125*10^-5

Hence, the length will be L=7.0125*10^-5 .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico