Respuesta :

Answer:

$1.02 million

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Amount = \$1.22\ million[/tex]

[tex]\%\ increase = 20\%[/tex]

Required

Determine the amount in 2007

Let the amount in 2007 be represented with x.

The relationship between these parameters is:

[tex]1.22\ million = x + 20\%\ of\ x[/tex]

[tex]1220000 = x + 20\% * x[/tex]

[tex]1220000 = x + 0.20* x[/tex]

[tex]1220000 = x + 0.20x[/tex]

[tex]1220000 = 1.20x[/tex]

Divide both sides by 1.20

[tex]\frac{1220000}{1.20} = x[/tex]

[tex]1016666.67 = x[/tex]

[tex]x = 1016666.67[/tex]

Hence, they paid $1.02 million in 2007

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico