Respuesta :

Answer:

The volume of mercury is 0.368mL .

Explanation:

You have to apply Density formula, D = mass/volume. Then, substitute the following values into the formula :

[tex]density = \frac{mass}{volume} [/tex]

[tex]let \: density = 13.6 , mass = 5[/tex]

[tex]13.6 = \frac{5}{vol} [/tex]

[tex]13.6 \times vol = 5[/tex]

[tex]vol = 5 \div 13.6[/tex]

[tex]vol = 0.368ml \: (3sf)[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico