Respuesta :
Answer:
mass= 14kg
Explanation:
density= mass/volume
so that means mass= volume x density
m= 2kg/m³ x 7m³
m= 14 kg
Hope this helps
Answ
Explanation:
density is equal to mass over volume so use that formula to solve the equation check pic for more info
