Thirty randomly selected students took the calculus final. If the sample mean was 95 and the standard deviation was 6.6, construct a 99% confidence interval for the mean score of all students.a) 91.69 < μ < 98.31b) 92.95 < μ < 97.05c) 91.68 < μ < 98.32d) 92.03 < μ < 97.97

Respuesta :

Answer: c) 91.68 < μ < 98.32

Step-by-step explanation:

Let μ  be the mean score of all students.

Let [tex]\overline{x}[/tex] represents the sample mean score.

As per given , we have

Sample size : n= 30

Sample mean : [tex]\overline{x}=95[/tex]

Sample standard deviation: [tex]s=6.6[/tex]

Significance level [tex]\alpha=0.01[/tex]

Now, Confidence interval of mean when population standard deviation is unknown is given by :-

[tex]\overline{x}\pm t_{\alpha/2, df}\dfrac{s}{\sqrt{n}}[/tex]

Degree of freedom = n-1 = 29

Critical two-tailed t-value : [tex]t_{0.01/2,29}=t_{0.005,29}=2.756[/tex] [By students' t distribution table]

Confidence interval of mean will be:

[tex]95\pm (2.756)\dfrac{6.6}{\sqrt{30}}\\\\=95\pm (2.756)\dfrac{6.6}{5.47722557}\\\\=95\pm (2.756)(1.205)\\\\=95\pm 3.32\\\\= (95-3.32, 95+3.32)\\\\=(91.68,\ 98.32)[/tex]

i.e. a 99% confidence interval for the mean score of all students : 91.68 < μ < 98.32

So correct option is c) .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico