Respuesta :
Answer:
She would have 130 dollars
Step-by-step explanation:
There are 52 weeks in a year. So multiply 2.50 by 52. She would have 130 dollars.
Ashley can expect to save $130 for the trip in exactly one year.
Ashley decided to stop eating chocolate for one whole year to save some spending money for her senior class trip to Mexico.
The amount Ashley typically spends a week on chocolate = $2.50.
We have to find how much Ashley can save in one year if we can save $2.50 per week.
How many weeks in a year?
There are 365 days in a year and we have 7 days in a week.
If we divide 365 by 7 we get,
365 / 7 = 52.14.
which means 52 weeks.
So in one year, we have 52 weeks.
We can write this statement "Ashley typically spends $2.50 a week on chocolate" as :
1 week = $2.50
Multiply by 52 on both sides.
we get,
52 x 1 week = 52 x $2.50
52 weeks = $130
Thus, we can say that in one year Ashley can save around $130 if she saves $2.50 in a week.
Learn more about savings word problem here:
https://brainly.com/question/24647187
#SPJ2