Respuesta :

Answer:

The answer is 40 Joules

Explanation:

The kinetic energy of a body can be found by using the formula

[tex]KE = \frac{1}{2} {mv}^{2} [/tex]

where

m is the mass

v is the velocity

From the question

mass = 5 kg

velocity = 4 m/s

Substitute the values into the above formula and solve

We have

[tex]KE = \frac{1}{2} \times 5 \times {4}^{2} \\ = \frac{1}{2} \times 5 \times 16 \\ = 5 \times 8[/tex]

We have the final answer as

40 Joules

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico