20100474110035
20100474110035 20100474110035
  • 30-08-2020
  • Mathematics
contestada




if 6 orange cost nu.48what is the cost of each​

Respuesta :

Sueraiuka
Sueraiuka Sueraiuka
  • 30-08-2020

Step-by-step explanation:

Hey there!!

The cost of 6 orange = nu.48

The cost of 1 orange = nu.48/6

= nu.8

Therefore, the cost of each orange is nu.8.

Hope it helps...

Answer Link
Immabeegboinow Immabeegboinow
  • 31-08-2020
0.48/6=0.08, so the cost of each orange is $0.08.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of y? Assume that the line is tangent to the circle @ 40 ® 60 © 120 @ 140
how does responsible parenthood make difference in socialization of the children?explain with justification.
What is the value of s in the figure below?
Solve the system of equations given . -2x+5y=-3 A. (-6,-3) B. (-6,3) C. (-7,-6) D. (-3,6)
The chemical bonds in peptidoglycan can be hydrolyed by the enzyme _____, found in tears and saliva.
Anybodyyyyyyyyyyyyyy
5 children have £23.09 three have between £5 and £6. 2 have between £3 and £4. How much could they each have.
solve 305809 square root by division method​
In a (n) ____________________, there are policies, standards, baselines, procedures, guidelines, and taxonomy.asset management policyIT policy frameworkcontrol
Find m Answers choices 53 44 65 35