Spackle paint supply had a beginning inventory of 10 cans of paint at 25 per can. They purchased 20 at 30 per can. They had an ending inventory valued 500. How much paint in dollars was used for the month

Respuesta :

Answer:

The total number of paints used for the month = $350

Step-by-step explanation:

Given that:

Spackle paint had a beginning inventory of 10 can of paint at $25 per can =

10× $25 = $250

They purchased 20 at $30 per can.

The amount of the 20 purchased can = 20 × $30 = $600

The total inventory for this supply = $600 + $250

= $850

They had an ending inventory valued 500.

The total number of paints used for the month = total inventory  - ending inventory

The total number of paints used for the month = $850 - $500

The total number of paints used for the month = $350

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico