Respuesta :
Answer: 60
Step-by-step explanation:
[tex]A = s^2\\\\frac{dA}{dt}=2s \frac{ds}{dt}\\36=s^2 \\ s=6\\\frac{dA}{dt} = 2(6)(5)=60 \frac{cm^2}{s}[/tex]
Answer:
The area of the square is increasing at a rate of 60 cm²/s
Step-by-step explanation:
Let [tex]l[/tex] be the length of the side of the square
Hence, The area of the square is given by
[tex]A = l^{2}[/tex]
Where [tex]A[/tex] is the area of the square
From the question, each side of a square is increasing at a rate of 5 cm/s, that is,
[tex]\frac{dl}{dt} = 5 cm/s[/tex]
Now, to determine the rate at which the area of the square is increasing, That is [tex]\frac{dA}{dt}[/tex]
To find [tex]\frac{dA}{dt}[/tex], differentiate [tex]A = l^{2}[/tex] with respect to [tex]t[/tex]
From, [tex]A = l^{2}[/tex]
[tex]\frac{dA}{dt} = \frac{d(l^{2}) }{dl}[/tex] ×[tex]\frac{dl}{dt}[/tex]
[tex]\frac{dA}{dt} = 2l[/tex] ×[tex]\frac{dl}{dt}[/tex]
Now, to determine the rate at which the area of the square is increasing when the area of the square is 36 cm²
First, we will determine the length at this instance,
From, [tex]A = l^{2}[/tex]
[tex]36 = l^{2}\\ \sqrt{36} = l\\6 = l\\l = 6cm[/tex]
The length at this instance is 6cm
To determine the rate at which the area of the square is increasing at this instance
[tex]l = 6cm\\[/tex]
From the question, [tex]\frac{dl}{dt} = 5 cm/s[/tex]
Hence,
[tex]\frac{dA}{dt} = 2l[/tex] ×[tex]\frac{dl}{dt}[/tex]
[tex]\frac{dA}{dt} = 2(6)[/tex] × [tex]5[/tex]
[tex]\frac{dA}{dt} = 60 cm^{2}/s[/tex]
Hence. the area of the square is increasing at a rate of 60 cm²/s