Answer:
52°
Explanation:
The initial intensity [tex]I_{0}[/tex] = [tex]I[/tex]
The final intensity [tex]I_{f}[/tex] = 38% of [tex]I[/tex] = 0.38
From the polarizing equation
[tex]I_{f} = I_{0} cos^{2}[/tex]θ
substituting values, we have
[tex]0.38I = I cos^{2}[/tex]θ
0.38 = [tex]cos^2[/tex]θ
cosθ = [tex]\sqrt{0.38}[/tex]
cosθ = 0.6164
θ = [tex]cos^{-1}[/tex] 0.6164
θ = 51.9 ≅ 52°