According to Newton's Second Law of Motion, the sum of the forces that act on an object with a mass mmm that moves in an acceleration aaa is equal to m\cdot am⋅am, dot, a. An object whose mass in 808080 grams has an acceleration of 202020 meters per seconds square. What calculation will give us the sum of the forces that act on the object, in Newtons (which are \dfrac{\text{kg}\cdot\text{m}}{\text{s}^2} s 2 kg⋅m ​ start fraction, start text, k, g, end text, dot, start text, m, end text, divided by, start text, s, end text, squared, end fraction)?
What calculation will give us the sum of the forces that act on the object, in Newtons (which are \dfrac{\text{kg}\cdot\text{m}}{\text{s}^2}

[tex]kg . m \ S^{2}[/tex]

Respuesta :

Answer:

If you are on Khan Academy doing this, then the answer is 80/100 X 20

                                                                                                 

Step-by-step explanation:

If the mass of object is 808080 grams and acceleration is 202020 meter per seconds square then the force will be 1632483216 kg [tex]m^{2}[/tex].

What is force?

A force is an effect that can change the motion of an object. A force can change the position of an object.

Force=mass*acceleration

How to calculate force?

We have been given mass of the object=808080 grams and acceleration =202020 meters per second.

We have to calculate force in kg per meters square so firstly we have to change mass which is in grams into kilogram=808080/1000=808.080 kg

Force =808.080*202020

=163248321

Force=163248321 kg [tex]m^{2}[/tex]

Hence is mass is 808080 grams and acceleration is 202020 meters per second then force will be 163248321 kg meters square.

Learn more about force at https://brainly.com/question/12970081

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico