Suppose a flagellum is rotating at a constant rps (revolution per second). What is the angular displacement of the flagellum in seconds?

Respuesta :

Answer:

1794.47 radian.

Explanation:

Suppose a flagellum is rotating at a constant 952 rps (revolution per second). What is the angular displacement of the flagellum in 0.3seconds? (report your answer in SI units)

Let us suppose that a flagellum is rotating at a constant 952 revolution per second.

Firstly, we will convert 952 revolution per second to radian per second as follows :

952 revolution per second = 2π × 952 rad/s

=5981.592 rad/s

The angular displacement is given by the expression as follows :

[tex]\theta=\omega t\\\\\theta=5981.592\times 0.3\\\\\theta=1794.47\ \text{rad}[/tex]

So, the angular displacement of the flagellum in 0.3 seconds is 1794.47 radian.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico