Respuesta :

Answer: 25m/s

Explanation:

[tex]S1=(2u+v)t \\ =20×20=400m \\ S2=40×20=800m \\ S3=(2u+v)t \\ =20×40=800m \\

Total \: displacement =2000 m

\\ Total \: time \: taken =80 m \\

V=802000=25m/s

[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico