Answer:
7.175 N
Explanation:
From coulomb's law of electrostatics,
F = kQq/r²........................... Equation 1
Where F = magnitude of the force, M = first Charge, q = second Charge, r = distance between the charges and k = coulomb's constant
Given: Q = +25 micro-Coulomb = + 25×10⁻⁶ C, q = +2.5 micro-coulomb = +2.5×10⁻⁶ C, r = 28 cm = 0.28 m.
Constant: k = 9×10⁹ Nm²/C²
Substitute these values into equation 1
F = 9×10⁹(25×10⁻⁶)(2.5×10⁻⁶)/ 0.28²
F = 562.5×10⁻³/0.0784
F = 7.175 N