Determine the magnitude of the current flowing through a 4.7 kilo ohms resistor if the voltage across it is (a) 1mV (b) 10 V (c) 4e^-t

Respuesta :

Answer:

213 nA

2.13 mA

851e^-t μA

Explanation:

We have a pretty straightforward question here.

Ohms Law states that the current in an electric circuit is directly proportional to the voltage and inversely proportional to the resistance in the circuit. It is mathematically written as

V = IR, since we need I, we can write that

I = V/R

a) at V = 1 mV

I = (1 * 10^-3) / 4.7 * 10^3

I = 2.13 * 10^-7 A or 213 nA

b) at V = 10 V

I = 10 / 4.7 * 10^3

I = 0.00213 A or 2.13 mA

c) at V = 4e^-t

I = 4e^-t / 4.7 * 10^3

I = 0.000851e^-t A or 851e^-t μA

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico