A tennis ball moves 18 meters northward, then 22 meters
southward, then 14 meters northward, and finally 28 meters
southward.
What is the magnitude and direction of the displacement

Respuesta :

Answer:

Magnitude = 18 m

Direction = southward

Explanation:

Given that a tennis ball moves 18 meters northward, then 22 meterssouthward, then 14 meters northward, and finally 28 meters

southward.

To calculate the displacement, let the

Northward = positive direction

Southward = negative direction

Displacement = 18 - 22 + 14 - 28

Displacement = 32 - 50

Displacement = - 18

Since the answer is negative,

The magnitude will be 18 m and direction of the displacement is southward

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico